Specyfikacja przygotowania matryc dla druku offsetowego

Poniżej przedstawiamy wymagania techniczne dotyczące przygotowania materiałów do druku. Stosowanie się do nich pomoże zaspokoić Państwa oczekiwania odnośnie obsługi oraz jakości wykonywanego produktu, a jednocześnie pozwoli na spełnienie standardów produkcji poligraficznej.

SPOSÓB DOSTARCZANIA MATERIAŁÓW DO DRUKU

Materiały w postaci cyfrowej należy dostarczać na najpopularniejszych nośnikach danych cyfrowych formatowanych na systemach PC (CD lub DVD). Dopuszcza się przesyłanie plików poprzez pocztę e-mail (biuro@papworld.pl), o ile wielkość pracy nie przekracza rozmiaru 25 MB.

FORMATY PLIKÓW

Zalecamy format PDF, zgodny ze standardem drukarskim. Przyjmujemy pliki otwarte (pakiet Adobe do wersji CS6, CorelDRAW do wersji X3) koniecznie z załączonymi czcionkami i linkami. Inne dopuszczalne formaty: Po wcześniejszej konsultacji z pracownikiem studia istnieje możliwość dostarczenia materiałów, w postaci plików otwartych: EPS, CDR, TIFF, PSD, AI.

We wszystkich przypadkach należy pamiętać o załączeniu czcionek bądź zamianie tekstów na krzywe.

Nie przyjmujemy plików formacie Microsoft Word (DOC, DOCX) i PowerPoint (PPT, PPS).

UKŁAD GRAFICZNY

Spady – obszar druku, który wychodzi poza krawędź wykroju powinien wynosić minimum 5 mm.

Bezpieczny margines – ważne elementy tekstowe lub graficzne powinny znajdować się w odległości nie mniejszej niż 5 mm od linii cięcia oraz bigowania.

Minimalny stopień pisma drukowanego jednym kolorem wynosi:

Minimalny stopień pisma drukowanego więcej niż 1 kolorem lub w kontrze wynosi:

Najmniejsza dopuszczalna grubość linii to 0,3 pt. Linie wykonane w kontrze lub w więcej niż jednym kolorze powinny mieć grubość nie mniejszą niż 0,5 pt.

W celu uniknięcia niedokładności pasowania należy tworzyć zalewki (trapping), czyli minimalne nałożenie kolorów na siebie. Zalecana wartość zalewek to 0,05 mm (0,144 pt). W przypadku tekstu w kontrze na czarnym tle z 4 kolorów zalecane są ujemne zalewki dla kolorów CMY o wielkości 0,17 mm (0,5 pt).

Czarne teksty na kolorowym tle muszą być nadrukowane (Overprint).

Dla uzyskania większej głębi barwy czarnej w obszarach apli należy generować ją z 4 składowych CMYK. Zalecana kombinacja to C40 M30 Y30 K100.

Rozdzielczość zdjęć zawartych w plikach cyfrowych nie powinna być niższa niż 300 dpi, natomiast w przypadku bitmap zawierających elementy kreskowe rozdzielczość nie powinna być niższa niż 600 dpi. Przysłanie grafiki o niższej rozdzielczości oznacza akceptację na obniżenie jakości danego zdjęcia.

Nasza przygotowalnia każdorazowo weryfikuje poprawność przekazanych przez Klienta materiałów, jednak nie gwarantuje, iż wszystkie błędy i niezgodności w stosunku do powyższej specyfikacji zostaną zauważone.